KRYTERIA I ZASADY REALIZACJI USŁUG I INSTRUMENTÓW RYNKU PRACY PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W ELBLĄGU W 2018 ROKU

KRYTERIA I ZASADY REALIZACJI USŁUG I INSTRUMENTÓW RYNKU PRACY
PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W ELBLĄGU W 2018 ROKU
 
 
 
I. Ogólne wytyczne  przy realizacji form w 2018 roku
 
 Mając na celu racjonalność i efektywność wydatkowania środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu przedstawia następujące kryteria i zasady kierowania osób na poszczególne formy w 2018 r.
 
  1. Kompleksowa pomoc osobom bezrobotnym kierowanym na aktywne formy poprzez: przygotowanie Indywidulanego Planu Działania, pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe.
  2. W pierwszej kolejności na aktywne formy pomocy, kierowane będą osoby bezrobotne znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy tj.:
         osoby do 30 roku życia,
         długotrwale bezrobotne,
         osoby powyżej 50 roku życia,
         osoby niepełnosprawne.
3. Składane wnioski będą podlegały analizie pod względem efektywności zatrudnieniowej. Preferowane będą wnioski od Pracodawców gwarantujące zatrudnienie po danej formie aktywizacji.
4. Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zastrzega sobie prawo do niezawierania umów z wnioskodawcami, którzy nie wywiązywali się z warunków umów, zawartych w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku.
5. W pierwszej kolejności Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu w 2018 r. będzie finansował formy gwarantujące efektywność zatrudnieniową.
6. W przypadku posiadania środków dopuszcza się możliwość sfinansowania przez Urząd innych form pomocy przewidzianych Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
7.  Niniejsze zasady oraz planowane liczby osób/miejsc pracy obejmowanych wsparciem mogą podlegać aktualizacji w przypadku uruchomienia dodatkowych programów/projektów.
8. Aktualne dokumenty związane z organizacją n/w instrumentów i usług rynku pracy dostępne są w siedzibie PUP w Elblągu i na stronie internetowej Urzędu.
 
 
II. FORMY WSPARCIA
 
1. Staże
 
Organizatorem stażu może być pracodawca lub jednoosobowy podmiot gospodarczy.
W pierwszej kolejności będą realizowane wnioski pracodawców, którzy:
- wywiązali się z deklaracji zatrudnienia osób bezrobotnych po odbyciu u nich stażu w okresie dwóch    
  lat przed dniem złożenia wniosku,
- obecnie gwarantują zatrudnienie po stażu na okres min. 3 miesięcy,
- prowadzą działalność gospodarczą przez okres minimum 6 miesięcy.
 
Na staże kierowane będą osoby bezrobotne spełniające kryteria określone przez pracodawcę, które zostaną zweryfikowane przez doradcę klienta pod kątem celowości i zasadności kierowania na staż.
 

Z tej formy wsparcia będzie mogło skorzystać ok.  775 osób bezrobotnych.
 
Przyjmowanie wniosków o organizację stażu odbywać się będzie w trybie ciągłym lub w terminach podanych w ogłaszanych naborach.
 
Uwaga!!
Organizator stażu przed rozpoczęciem stażu ma obowiązek skierowania osoby bezrobotnej na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy oraz zobowiązuje się do pokrycia kosztów tych badań.
 
 
 
Organizacja tej formy aktywizacji realizowana będzie w oparciu o obowiązujące „Zasady dotyczące organizacji staży w 2018 roku".
 
2.  Szkolenia
 
W 2018 roku realizowane będą szkolenia w oparciu o potrzeby pracodawców, z uwzględnieniem kwalifikacji i umiejętności zawodowych, na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy.
 
Przewiduje się przeszkolenie około 265 osób bezrobotnych w formie szkoleń:
a) indywidualnych – w pierwszej kolejności realizowane będą wnioski kandydatów posiadających gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkolenia;
 
Przyjmowanie wniosków o skierowanie na szkolenie indywidualne odbywać się będzie w trybie ciągłym.
 
b) grupowych – których realizacja zapewni wysoką efektywność (gwarancja zatrudnienia lub duży odsetek zatrudnionych po ukończeniu kursów o identycznym/ zbliżonym zakresie w ostatnich latach);
 
Zapisy na szkolenia grupowe odbywać się będą po ogłoszeniu planu szkoleń na 2018 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem.
 
c) na podstawie umów trójstronnych – na wniosek pracodawcy, który zobowiąże się do zatrudnienia przeszkolonego bezrobotnego na okres co najmniej 6 miesięcy.
 
Przyjmowanie wniosków o skierowanie na szkolenie na podstawie umowy trójstronnej odbywać się będzie w trybie ciągłym.
 
 
 
Organizacja tej formy aktywizacji realizowana będzie w oparciu o obowiązujące „Zasady dotyczące organizacji  szkoleń pod potrzeby osób bezrobotnych i pracodawców w 2018 roku".
 
3. Środki na podjęcie działalności gospodarczej
 
 
W 2018 r. maksymalna wysokość dotacji wyniesie 20.000,00 zł.  

O dotację będą mogły się ubiegać osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu. Nabory wniosków o dofinansowanie będą prowadzone w termiach ogłaszanych naborów.

PUP w Elblągu zastrzega sobie możliwość wprowadzenia dodatkowych warunków np. dotyczących grupy docelowej w poszczególnych naborach wniosków. Informacje na ten temat publikowane będą na stronie internetowej www.elblag.praca.gov.pl.
 
Z tej formy wsparcia będzie mogło skorzystać około 97 osób bezrobotnych.  


Organizacja tej formy aktywizacji realizowana będzie w oparciu o obowiązujący „Regulamin przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej".
 
4. Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego
 
W 2017 r. maksymalna wysokość refundacji wyniesie 20.000,00 zł.
 
O refundację może ubiegać się przedsiębiorca, który funkcjonuje na rynku co najmniej 6 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz spełnia warunki do udzielenie pomocy de minimis. W okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku przedsiębiorca nie może zmniejszyć wymiaru czasu pracy pracownika lub rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem w drodze wypowiedzenia bądź na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników.
 
Podstawą ubiegania się o wsparcie jest złożenie stosownego wniosku wraz z załącznikami w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę wnioskodawcy lub ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego.
 
 
Nabory wniosków o  refundację kosztów będą prowadzone w termiach ogłaszanych naborów.
 
 
PUP w Elblągu zastrzega sobie możliwość wprowadzenia dodatkowych warunków dotyczących poszczególnych naborów wniosków. Informacje na ten temat publikowane będą na stronie internetowej www.elblag.praca.gov.pl.
 
Planuje się wyposażenie stanowisk pracy dla około 190 osób bezrobotnych.   



Organizacja tej formy aktywizacji realizowana będzie w oparciu o obowiązujący „Regulamin przyznawania refundacji kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego".
 
 
5. Bony dla osób bezrobotnych do 30 roku życia
 
Bony (stażowy, szkoleniowy, na zasiedlenie, zatrudnieniowy) będą przyznawane na podstawie ustaleń indywidualnego planu działania. Przyznawanie bonów będzie odbywać się w trybie ciągłym, w zależności od zapotrzebowania.
 
6. Prace interwencyjne
 
 
Organizatorem prac interwencyjnych może być pracodawca lub jednoosobowy podmiot gospodarczy. Preferowani będą wnioskodawcy prowadzący działalność gospodarczą przez okres minimum 6 miesięcy.
 
PUP w Elblągu może odmówić skierowania na tworzone miejsca pracy w związku z zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego w ramach prac interwencyjnych osoby, która:
a) była zatrudniona lub wykonywała inną pracę zarobkową (powyżej 3 miesięcy) u wnioskodawcy,
b) jest współmałżonkiem, zstępnym, wstępnym w linii prostej w pierwszym stopniu pokrewieństwa wnioskodawcy,
c) zamieszkuje pod tym samym adresem co wnioskodawca (lub pod którym znajduje się firma wnioskodawcy).
 
Maksymalny okres refundacji w bieżącym roku wynosi 6 miesięcy.
 
Wnioski będą przyjmowane w naborze ciągłym do wyczerpania limitu środków. W ramach prac interwencyjnych planuje się skierowanie około  120 osób bezrobotnych. Ilość umów na organizację prac interwencyjnych uzależniona jest i realizowana do wysokości przyznanych na dany rok budżetowy środków przeznaczonych na ich finansowanie.
 
Organizacja tej formy aktywizacji realizowana będzie w oparciu o obowiązujące „Zasady w sprawie organizowania i refundacji  prac interwencyjnych przez Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu na 2018 rok".
 
7. Roboty publiczne  
 
Organizatorem robót publicznych może być gmina, organizacja pozarządowa zajmująca się problematyką w zakresie ochrony środowiska, kultury, oświaty itp.
 
Wnioski przyjmowane będą w naborze ciągłym do wyczerpania limitu środków finansowych przeznaczonych na ten cel.
 
W ramach robót publicznych planuje się do skierowania około  35 osób bezrobotnych.
 
 
8. Prace społecznie użyteczne
 
 
Organizatorem prac społecznie użytecznych mogą być gminy z miejscem ich wykonywania w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz instytucjach statutowo zajmujących się pomocą na rzecz społeczności lokalnej.
 
Prace społecznie użyteczne odbywać będą się  w wymiarze 40 godzin miesięcznie/os. – tj. 10 godzin tygodniowo.
 
Do prac społecznie użytecznych planuje się skierować ok. 105 osób.
 
 
9. Krajowy Fundusz Szkoleniowy  
 
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy. Udzielana pomoc jest przyznawana na zasadach pomocy de minimis.
Środki KFS przeznaczone są na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców tj. na:
  • określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
     
 
 
 
 
 
W ramach KFS możliwe jest sfinansowanie:
  • do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  • do 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli wnioskodawca jest mikroprzedsiębiorcą, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
 
 
W bieżącym roku Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyjął następujące priorytety wydatkowania środków KFS:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych,
  2. wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy,
  3. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych  warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
 
Wnioski są przyjmowane w terminach ogłaszanych naborów. Planuje się sfinansowanie kształcenia ustawicznego dla 140 wnioskodawców.
 
Organizacja tej formy wsparcia realizowana będzie w oparciu o obowiązujący „Regulamin przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników oraz pracodawców przez Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu w roku 2018".
 
 
 
10. Dofinansowanie do zatrudnienia skierowanych osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia
 
Wniosek o dofinansowanie może złożyć pracodawca lub przedsiębiorca w naborze ciągłym.
Miesięczna wysokość dofinansowania nie może przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia.
 
Planowana ilość dofinansowanych miejsc pracy 20.
 
11. Jednorazowa refundacja kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne w związku z zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego
 
Wniosek o refundację może złożyć pracodawca w naborze ciągłym, w zależności od zapotrzebowania.
 
 Kwota refundowanych składek nie może przekroczyć 300% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 
 
12. Zwrot kosztów dojazdu
 
 
W 2018 roku będą refundowane koszty dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca odbywania szkolenia i stażu w przypadku, gdy osoba bezrobotna skierowana na staż lub szkolenie złoży w Urzędzie stosowny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.
 
 
Organizacja tej formy wsparcia realizowana będzie w oparciu o obowiązujący „Regulamin w sprawie przyznawania i dokonywania zwrotu kosztów przejazdu oraz zakwaterowania przez Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu".
 
 
 
 
13. Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem  
 
W 2018 roku będą refundowane koszty opieki nad dzieckiem do 6 roku życia na wniosek  osoby bezrobotnej skierowanej na staż lub szkolenie. Refundacja przysługuje  na okres odbywania stażu lub szkolenia.
 
 
 
III. UWAGI KONCOWE
 
W 2018 roku nie przewiduje się możliwości finansowania:
  • stypendium z tytułu kontynuacji nauki,
  • studia podyplomowe,
  • refundacja kosztów przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne i powrotu do miejsca zamieszkania,
  • koszty egzaminów i licencji,
  • pożyczka na sfinansowanie kosztów szkolenia,
  • przygotowanie zawodowe dorosłych,
  • grant na telepracę,
  • świadczenie aktywizacyjne,
  • zwrot kosztów zakwaterowania,
  • zwrot kosztów dojazdu do miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • refundacja składek ZUS dla osób do 30 roku  życia.
 
 
 
Elbląg, 19.01.2018 r.

 
Informacje o publikacji dokumentu